Dieta szyta na miarę

Dieta i zdrowy styl życia zajmuje w Internecie, prasie jak i w popularnych pozycjach literatury coraz więcej miejsca. Odchudzanie, zdrowe odżywianie i dietetyczna walka z chorobami to popularne tematy lifestylowe.

Doradcami w tej dziedzinie stają się sportowcy, trenerzy personalni, aktorzy i celebryci, a więc niejednokrotnie osoby zupełnie niezwiązane z tą dziedziną, bazujące niekoniecznie na wiedzy, a zdecydowanie bardziej na popularności. Przekazywane tymi drogami informacje bardzo często okazują się sprzeczne ze sobą, co wprawia czytelników w dezorientację i zagubienie, tym samym poddając pod wątpliwość rzetelność tych źródeł.  Jak więc najbezpieczniej czerpać wiedzę w taki sposób, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić? Zasada jest prosta – należy skorzystać z porady specjalisty.

Dieta szyta na miarę – dieta odpowiedzialna

Odczuwając dotkliwy ból głowy, czy brzucha nie szukamy złotych porad i domowych sposobów na ich zwalczanie w internecie, tylko niezwłocznie zgłaszamy się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę i rozpocząć leczenie. Podobnie powinno być w przypadku problemów natury żywieniowej, których również nie powinniśmy bagatelizować – wyłącznie wykwalifikowany dietetyk jest w stanie udzielić nam wyczerpującej i rzetelnej porady, rozwiewając wszystkie dotychczasowe wątpliwości.

Poprzez słowo „wykwalifikowany” rozumiemy oczywiście osobę posiadającą wyższe wykształcenie z tego zakresu, o co warto dopytać podczas umawiania się na pierwszą wizytę. W przeciwnym razie może okazać się że konsultacji udzieli nam osoba po krótkim kursie dietetycznym, szkoleniu online lub firma oferująca suplementy, gdyż zawód ten nie jest jeszcze w pełni uregulowany prawnie.

Zanim wybierzesz dietę

Ponadto na taką wizytę warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań obrazujące stan zdrowia lub nawet całą medyczną historię choroby tak, aby dietetyk mógł odnieść się bezpośrednio do nich, przeanalizował je razem z pacjentem, a tworząc dietę uwzględnił wszystkie dolegliwości i schorzenia oraz przyjmowane leki. Dodatkowo zbierając wywiad odnośnie preferencji żywieniowych, stylu życia, godzin pracy itp. uzyska on informacje potrzebne do stworzenia indywidualnego jadłospisu, czyli diety „szytej na miarę”.

Pomimo iż usługa ta nie należy do najtańszych, co wynika z pracochłonności przygotowywania indywidualnej diety, warto zdecydować się na nią, zamiast sięgać po darmowe diety internetowe, czy tanie jadłospisy  jednakowe dla wszystkich – tą drogą możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Coraz częściej kuszeni jesteśmy również ofertami w stylu „darmowa konsultacja i tania dieta” z którymi w parze idzie konieczność zakupu szeregu suplementów, wpisanych w otrzymany przez nas jadłospis.

Zalety indywidualnej diety

Niewątpliwym faktem jest również, że stosowanie indywidualnej diety cechuje się najwyższą skutecznością – tylko w przypadku otrzymania jadłospisu dostosowanego do wyników analizy składu ciała i przeprowadzonego wywiadu żywieniowego mamy pewność, że podaż kalorii oraz wszystkich składników odżywczych obliczona została pod nasze indywidualne parametry, co daje największy efekt.

Ma to szczególne znaczenie również w przypadku chorób, zwłaszcza dietozależnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca, w których podaż węglowodanów złożonych, soli, czy cholesterolu musi być odpowiednio dostosowana i zbilansowana, tak aby poprawić parametry zdrowotne. Wprowadzenie w takich przypadkach suplementów wspomagających odchudzanie, które oferuje wiele firm i pseudodietetyków może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Jak odnaleźć właściwego dietetyka

Jak znaleźć dobrego dietetyka? Ta kwestia nie należy do najprostszych. Przede wszystkim nie warto sugerować się opiniami zamieszczanymi w internecie, gdyż większość z nich to wykupione wpisy, które niekoniecznie muszą mieć pokrycie z rzeczywistością. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju reklamami w TV, internecie i na billboardach – w ten sposób ogłaszają się głownie duże firmy oferujące suplementy.Warto natomiast zainteresować się dietetykami przyjmującymi w przychodniach lekarskich  – zyskujemy wtedy pewność, że specjalizują się oni w wielu aspektach, zwłaszcza dietoterapii chorób, dzięki czemu ich porada będzie ukierunkowana na zdrowe metody i nie zaproponują nam oni szkodliwych, restrykcyjnych diet.

Dobrze jest również w miarę możliwości zajrzeć do dorobku zawodowego dietetyka, w postaci CV umieszczanego często na jego stronie internetowej. Jest to doskonały obraz jego osiągnięć i zainteresowań, który jednocześnie daje odpowiedź na podstawowe pytanie o rodzaj wykształcenia. Cennym jest również uzyskanie namiarów od znajomych, bliskich, rodziny, którzy korzystali już z usług tego typu specjalistów i byli z nich zadowoleni.

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.

Powiązane artykuły