Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie jest elementem, który budzi wiele kontrowersji. Istnieją bowiem zarówno przekonania, że stanowi ono najważniejszy posiłek dnia, jak i takie, które sugerują zbędność spożywania go, a co więcej zakładają, że to właśnie unikanie śniadania wspomaga proces odchudzania. W obliczu sprzecznych informacji skupionych właśnie na tej tematyce trudno, niewtajemniczonej w wiedzę z zakresu żywienia człowieka osobie, wyodrębnić te najbardziej prawdziwe i stwierdzić, które źródło jest godne uwagi, a które lepiej zignorować.

Dlatego też weryfikacja takiego źródła należy do bardzo ważnych aspektów na drodze do podjęcia modyfikacji w zakresie dotychczasowego stylu życia.
Dietetycy zgodnie przestrzegają przed popularnymi, wielotematycznymi serwisami informatycznymi, które karmią swoich czytelników nowinkami żywieniowymi. Nie zawsze są one bowiem potwierdzone naukowo, a zdecydowanie częściej stanowią kontrowersyjne doniesienia, które z założenia mają przykłuć uwagę użytkownika Internetu i skłonić go do częstszego odwiedzania danej strony w poszukiwaniu nowych sensacji.

Zdecydowanie lepiej jest sięgać po wiedzę dostępną na stronach poradni dietetycznych, gdyż treści na nich zawarte tworzone są przez kwalifikowanych i doświadczonych dietetyków.

I tak w przypadku śniadania, należałoby zdecydowanie odrzucić kwestię dotyczącą unikania tego posiłku. Co więcej, taka tendencja może wręcz prowadzić do zaburzeń w regularności metabolizmu, a w efekcie odkładania się tkanki tłuszczowej oraz związanych z tym schorzeń metabolicznych. Ponadto bardzo istotnym czynnikiem w kontekście diety jest dostarczenie wraz z nią cennych składników odżywczych – w tym zarówno makroskładników jak i mikroskładników pokarmowych.

Zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem prowadzić do niedoborów, a te z kolei sprzyjać rozwojowi jednostek chorobowych. Unikanie posiłków, w tym w szczególności śniadania, które powinno stanowić około 25% dziennej podaży energii, znacząco utrudnia pokrycie zapotrzebowania na wymienione wyżej składniki.

Wykształcenie w sobie regularności spożywania posiłków jest więc elementem bardzo pożądanym w dietoterapii i wprowadzaniu zdrowego stylu życia. Stanowi ono czynnik kluczowy wszystkich zasad zdrowego odżywiania i razem z regularną aktywnością fizyczną jest najlepszą drogą do osiągnięcia upragnionej sylwetki i dobrego stanu zdrowia.

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany , aby dodać komentarz.