Jak uniknąć nadwagi?

Skłonności do nadwagi spędzają sen z powiek bardzo wielu z nas, zwłaszcza tym osobom, które zmagają się z nimi w wyniku dziedziczenia genetycznego, lub też zaburzeń hormonalnych. Niezależnie jednak od tego jaka była przyczyna takich zmian, niezwykle ważne staje się podjęcie działań ukierunkowanych na zmianę stylu i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.
Nadwaga stanowi problem z którym zmaga się co 5 Polak. Zatem jak schudnąć zdrowo?

W porównaniu do Stanów Zjednoczonych nie jest to co prawda aż tak znaczący wynik, jednak budzi niepokój. Przyczyną takich statystyk jest z pewnością szybkie tempo życia, związane z pomijaniem posiłków i spożywaniem żywności gotowej, dostępnej w barach szybkiej obsługi, oraz brak świadomości w zakresie roli żywienia. Nadwaga to jednak nie tylko sam defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim problem, który predysponuje do wielu schorzeń. Niezwykle ważnym jest więc, aby rozpocząć walkę z nią i wprowadzić zmiany, które pomogą zredukować nadmierne kilogramy w sposób w pełni trwały.

Automatycznie wykluczeniu podlega więc możliwość stosowania tak zwanych diet alternatywnych, o bardzo niskiej kaloryczności. Powodują one zbyt szybki spadek masy ciała i efekt jo-jo uzyskany w krótkim czasie. To również odbija się niekorzystnie na zdrowiu. Zastosowanie w tym przypadku znajduje więc wyłącznie wprowadzenie zdrowego stylu odżywiania się i dbałość o to, aby w naszym jadłospisie unikać niezalecanych produktów, obfitujących w kalorie pochodzące z tłuszczu zwierzęcego i cukrów prostych. Bardzo ważnym czynnikiem jest także regularna aktywność fizyczna, która przy założeniu realizowania każdego dnia, w wymiarze czasowym bliskim 30-45 minut, może przynieść zaskakująco korzystne efekty i stać się bardzo ważnym elementem aktywnego trybu życia.

Zasady zdrowego odżywiania, które dostane są niemalże w każdym źródle w takiej samej postaci, uczą właściwych postaw żywieniowych i sugerują w jaki sposób zadbać o swoje żywienie, a w konsekwencji również o zdrowie. Istnieje więc uzasadnienie dla wprowadzenia ich do edukacji wczesnoszkolnej oraz kontynuowania na kolejnych etapach nauki. Istnieje bowiem coraz więcej doniesień naukowych, które sugerują, że to w jaki sposób się odżywiamy rzutuje niemalże na każdy element naszego życia, gdyż warunkuje nie tylko stano odżywienia, ale też samopoczucie, wydajność organizmu, zdolność do koncentracji i stan zdrowia.

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany , aby dodać komentarz.