Dieta, dieta i po diecie – jak oszacować czas i efekty dietoterapii redukującej masę ciała?

Dieta. Jednym z pytań, które w gabinetach dietetycznych pada wybitnie często jest zdanie „ Jak długo będę musiała/musiał być na diecie?”. Odpowiedź na nie jest prosta – całe życie.

Jeśli podchodzimy racjonalnie do procesu utraty nadmiernych kilogramów, a nie liczymy na szybki spadek wagi na okres wakacyjny, aby przez jesień na nowo zgromadzić utracony tłuszczyk, powinniśmy zastanowić się nad sensem zadawanego pytania. Zdrowa dieta redukująca opiera się bowiem na zasadach prawidłowego odżywiania i aktywnego stylu życia, a jej reguły nie są żadną magiczną tajemnicą.
Wprowadzając je do swojej codzienności eliminujemy popełniane wcześniej błędy żywieniowe, co z kolei daje efekt ubytku tkanki tłuszczowej. Zalecane tempo utraty masy ciała, powinno więc wynosić od 0,5 – 1 kg tygodniowo, tak aby nie dopuścić do zbyt szybkiego spadku wagi i niechcianego efektu jo-jo.

dieta_dietoterapia

Dieta nigdy się nie kończy

Kiedy uzyskujemy już wymarzony efekt i postępujemy zgodnie ze wskazówkami przekazanymi przez dietetyka, wspierając się przykładami posiłków i produktów, które występowały w diecie, masa ciała nie ma prawa zwiększyć się znacząco, pod warunkiem, że nie była to dieta restrykcyjna kalorycznie. Nawet jeśli w naszym menu pojawią się większe objętościowo posiłki, ale złożone wyłącznie ze zdrowych produktów, efekt jojo absolutnie nam nie zagraża.
Zdecydowanie gorzej jest jednak, gdy uzyskanie docelowego efektu traktujemy jako koniec „męczarni” zwanych dietą i wracamy do dawnych nawyków żywieniowych. Nie ma wtedy możliwości, aby utracone kilogramy nie powróciły wraz z nadmiarem kalorii, złych tłuszczy i cukru obecnych w codziennym jadłospisie.

Dieta i jej długość zależy od nas samych

To więc jak długo potrwa dieta – zależy wyłącznie od nas.

Jeśli nowe zasady żywieniowe staną się dla nas stylem życia, ukierunkowanym na zdrowie, będzie ona trwała zawsze i jednocześnie nie będzie stanowiła wyrzeczenia. Jeżeli natomiast potraktujemy dietę jak wroga, prędzej czy później zbędny balast, w postaci nadmiernej tkanki tłuszczowej, z pewnością powróci.

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.

Powiązane artykuły