Jak to jest z tą wodą?

Eksperci zalecają aby pić dziennie co najmniej 2 litry wody. Zapewniają, że dzięki temu nasz organizm będzie się mógł oczyszczać z toksyn. Nasze samopoczucie również będzie lepsze. Jednak, nigdy nie zostały uściślone, czy ilość przyjmowanej wody powinna być zależna od masy naszego ciała. Jak to więc z tym jest?

Funkcja wody

Woda jest zdecydowanie ważnym składnikiem w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest potrzebna do stworzenia złożonych reakcji chemicznych. Stanowi również środek transportu dla tlenu, enzymów, hormonów, składników odżywczych. Należy podkreślić, że wraz z wodą usuwane są toksyczne produkty przemiany materii. Ponadto, bierze ona również udział w procesach trawienia i jest podstawowym składnikiem enzymów trawiennych. Pomaga wchłaniać się składnikom odżywczym. Jest niezastąpiona w regulowaniu temperatury ciała i chroni nasz organizm przed przegrzaniem. Usuwa nadmierną ilość ciała wraz z potem.

Ile powinniśmy pić wody?

Badania nad zapotrzebowaniem wody przez ludzki organizm prowadzone są od 1866 roku. Pomimo tak długiego czasu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile powinniśmy pić wody, aby nasz organizm był dostatecznie nawodniony. Ustalenie jednolitej normy jest trudne ze względu na panujące warunki klimatyczne, ogólny stan zdrowia, a także ze względu na aktywność fizyczną podejmowaną przez różne osoby.

Możemy się spotkać z różnymi wskaźnikami co do dziennego zapotrzebowania organizmu na wodę. Instytut Żywności i Żywienia ustalił, że mężczyźni powinni przyjmować dziennie 3700 ml wody, a kobiety 2700 ml. Dane te zostały podważone przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności. Podano, w uśrednionych wartościach, że kobiety powinny przyjmować 2 l dziennie, a mężczyźni 2,5 l wody. Jednak, taka naprawdę ilość wody, jaką kobiety i mężczyźni powinni przyjmować jest uzależniona od ich wieku. Im jesteśmy starsi, tym więcej wody nasz organizm potrzebuje.

Wniosek jest jeden. Po prostu trzeba pić wodę, ponieważ jest ona motorem napędowym naszego organizmu i zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.