Mleko – kiedy go unikać

Mleko stanowi specyficzny napój w naszej diecie – z jednej strony jest on w pełni zalecany, z uwagi na zawartość białka zwierzęcego oraz duże ilości wapnia, niezbędnego dla prawidłowej budowy kośćca, jednak z drugiej strony, nie każdy może po ten napój sięgać w jego naturalnej formie. Pierwsze przeszkody z tym związane pojawiają się już w pierwszych dniach życia u dzieci zaliczanych do grupy alergików.

One prawdopodobnie nigdy nie będą mogły spożywać tego napoju, lub też pozbędą się problemu dopiero po kilku latach. Pomijając jednak ten aspekt, oprócz alergii istnieje również nietolerancja mleka, a ta dotyka najczęściej osoby dorosłe.

Z czasów dzieciństwa większość z nas wspomina zapach kolonijnej zupy mlecznej, kaszki na mleku, kakao, lub płatków śniadaniowych zalanych właśnie tym napojem. Dla wielu jest on miłym elementem codziennej diety, zwłaszcza w kontekście śniadań, który stanowi nie tylko jej wartościowy żywieniowo aspekt, ale również miły pod względem sensorycznym. Z wiekiem u wielu osób maleje jednak zdolność do produkcji enzymu rozkładającego cukier mleczny, czyli laktazy. To z kolei powoduje nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu mleka, objawiające się bólami brzucha, wzdęciami, a często również biegunkami. Takie osoby całkowicie muszą więc zrezygnować z jego spożywania. Nie oznacza to jednak, że spożywcza grupa produktów mlecznych jest dla nich całkowicie zakazana.

Produkty mleczne fermentowane, dzięki zawartości kultur bakterii, zawierają znacznie mniejsze ilości laktozy, co powoduje, że mogą one być spożywane przez osoby zmagające się z jej nietolerancją. Dzięki temu dostarczanie wartościowych witamin, składników mineralnych i pełnowartościowego białka jest w pełni możliwe. Ponadto korzystne dla zdrowia kultury bakterii wspomagają pracę przewodu pokarmowego, co dodatkowo działa prozdrowotnie. Jeśli więc nieodłącznym elementem naszego codziennego śniadania nie może być mleko, niech będzie to jogurt naturalny, połączony z płatkami i świeżymi owocami.

Tagi:

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany , aby dodać komentarz.