Wykształcanie zdrowych nawyków żywieniowych

Zdrowe nawyki żywieniowe są bardzo ważnym aspektem codziennej egzystencji. Z uwagi na coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób, oraz konsekwencji zdrowotnych wynikających z nieprawidłowego stanu odżywienia organizmu, działania ukierunkowane na ten cel są znacznie bardziej przestrzegane, a zainteresowanie tematyką związaną ze zdrowym odżywianiem nieustannie rośnie.

Jest to pozytywny efekt kampanii reklamowych i przedsięwzięć mających na celu edukację społeczeństwa i obalanie mitów żywieniowych.
Aktualnie dostępność treści tego rodzaju w Internecie i popularnych czasopismach kolorowych, sprawia, że bardzo trudno jest nam zweryfikować ich prawdziwość, a często również bezsprzecznie przyjmujemy je za wartościowe źródło wiedzy, z uwagi na stopień rozpowszechnienia, czy nakład egzemplarzy.

Nie zawsze jednak są to sprawdzone i potwierdzone naukowo informacje, co sprawia, że ich odbiorca zostaje wprowadzony w błąd, od którego rozpoczyna się kształtowanie nieprawidłowych przekonań i nawyków. Już samo źródło informacji jest więc kluczowe w dalszych działaniach i tendencjach społeczeństwa. Dlatego powinno się zadbać o to, aby wiedza na której oprzemy cały swój styl życia, pochodziła ze sprawdzonego i renomowanego źródła, dostarczającego wiedzy żywieniowej zgodnej z aktualnymi doniesieniami naukowymi.
Drugim istotnym aspektem jest moment od którego nasza świadomość żywieniowa wzrasta. Co prawda nie zawsze mamy na to wpływ, gdyż wychowani w określonym środowisku, nacechowanym pewnymi tendencjami żywieniowymi, podświadomie utrwalamy przekazywane nam zalecenia i zachowania. Z wiekiem weryfikujemy je w odniesieniu do aktualnego postępu nauki i uzupełniamy o nową wiedzę. Dysponujemy w tym momencie wystarczającymi narzędziami, aby zadbać o edukację żywieniową naszych dzieci, już od pierwszych chwil. W ten sposób najłatwiej wpoić prawidłowe nawyki, bez konieczności korygowania tych, które zostały nabyte automatycznie.
Na szczęście literatura dysponuje wieloma pomocami ułatwiającymi tę edukację i zapewniającymi dostęp do wartościowych merytorycznie treści. Dzięki temu doskonale wiemy już kiedy wprowadzać maluchowi pierwsze stałe pokarmy i w jakiej formie oraz jak zachęcić go do spożywania niechcianych warzyw. Możemy również nabyć ciekawe książeczki żywieniowe w formie bajek, krzyżówek i rebusów, które poprzez zabawę będą spełniały swoją funkcję edukacyjną. W ten sposób znacznie łatwiej uniknąć błędów i znaleźć prosty sposób na przekazanie wartościowych treści w sposób zrozumiały i przystępny dla malucha.

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany , aby dodać komentarz.