Bezpieczne i funkcjonalne schody

Schody w domu stanowią jedną z poważniejszych barier architektonicznych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Niestety te znajdujące się w domu niejednokrotnie w znacznym stopniu utrudniają korzystanie ze wszystkich pomieszczeń, a w związku z tym cieszenia się w pełni bezpieczeństwem i ciepłem jaki ma zapewniać dom.

W celu zniwelowania tej ciężkiej do pokonania bariery korzysta się z prostego rozwiązania w postaci krzeseł schodowych. Czynią one schody na nowo funkcjonalnym sposobem przemieszczania się po różnych piętrach domu, a dzięki różnym usprawnieniom zapewniają bezpieczeństwo stosowania.

 

Najczęściej korzystają z nich osoby starsze oraz niepełnosprawne z dysfunkcjami narządów ruchu, ale niekoniecznie osoby poruszające się na wózkach. Możliwość złożenia siedziska, podłokietników i podnóżka sprawia, że krzesła schodowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich mieszkańców domu. Złożenie ich skutkuje tym, że zajmują one bardzo mało miejsca, co umożliwia korzystanie ze schodów również w inny sposób.

 

Schody w domu stanowią jedną z poważniejszych barier architektonicznych dla osób starszych i niepełnosprawnych

Samodzielne pokonywanie schodów

Osobom starszym z wiekiem coraz trudniej poruszać się o własnych siłach. Nawet niewysokie schody prowadzące z tarasu do ogrodu, czy od furtki do drzwi wejściowych stają się bardzo trudną do pokonania przeszkodą. Z tym samym problemem zmagają się na co dzień również osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Aby ich usamodzielnić i pozwolić cieszyć się możliwością szybkiego i bezpiecznego pokonywania schodów w domach i w ich obrębie instaluje się krzesła schodowe. Korzystanie z nich jest proste i maksymalnie dostosowane do potrzeb osób z różnym stopniem niesprawności ruchowej.
Pasażer nie musi obawiać się wypadnięcia, bowiem windy schodowe są wyposażane w pasy bezpieczeństwa. Bardzo łatwo się nimi także kieruje. Można to robić za pomocą pilota albo przełącznika wbudowanego w podłokietnik. W ten sposób mogą z nich korzystać także osoby z dysfunkcjami rąk. Większy komfort zapewnia także system łagodnego i płynnego ruszania i zatrzymywania się.

 

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.