Co osłabia układ pokarmowy?

Nasz układ pokarmowy jest niczym silnik – jeśli nie wlejemy do niego odpowiedniego paliwa, daleko nie zajedziemy. Dlatego warto dbać, aby nasze ciało było zasilane jedynie zdrowymi produktami. Natomiast te osłabiające organizm, powinniśmy wyeliminować. Jakie to produkty?

Cukier

Nie powinniśmy przyjmować do siebie powiedzenia, że cukier krzepi. Wcale tak nie jest. Wypłukuje cenne składniki odżywcze z naszego organizmu i jest bezwartościowy. Nic nie zyskujemy w związku z jego przyjmowaniem. Ponadto, wpływa negatywnie na pracę trzustki. Oczywiście jest również przyczyna otyłości i nadwagi. Już 1,5 mln Polaków cierpi na otyłość olbrzymią. Te dane powinny nam dać do myślenia!

Nabiał

Oczywiście w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy i jest nawet wskazany dla organizmu. W końcu zawiera białko, które jest elementem budującym nasze kości. Jednak, w nadmiarze nasz organizm nie będzie sobie w stanie z nim poradzić. Szczególnie ze strawieniem kazeiny czyli białka znajdującego się w produktach mlecznych. Należy więc uważać. Szczególnie ostrożne w przyjmowaniu nabiału powinny być osoby, które mają problem z wytwarzaniem enzymów trawiących laktozę, ponieważ w nabiale znajdują się jego duże ilości.

Produkty mączne

Powinniśmy unikać produktów z białej mąki. Z naszej diety powinny zniknąć naleśniki, pierogi, makarony. A to dlatego, że mają niską zawartość składników odżywczych. W końcu stworzone zostały z mąki rafinowanej, która jest w tego typu składniki bardzo uboga. Ponadto, zawiera również gluten, który jest ułatwia, a utrudnia trawienie. Ponadto, powoduje reakcje alergiczne. Obecnie jest moda na dietę bezglutenową. Przechodzą na nią nie tylko osoby nietolerujące tego składnika, ale także wszyscy ci, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i chcą wprowadzić zasady odżywiania zgodne z dietetycznymi wyznacznikami.

o autorze

Tomasz Kabisz

Specjalista i wieloletni rehabilitant w różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji ruchowej. Na co dzień trener osób niepełno- i pełnosprawnych.